خانم‌ها! رژیم‌های کم کالری نگیرید

58f4e0a363d23

این روزها بسیاری از خانم‌ها برای رسیدن به تناسب‌اندام ایده‌آلشان به دنبال گرفتن رژیم‌های کاهش وزن کم کالری هستند. آنها معتقدند با نخوردن می‌توان وزن را پایین آورد. این موضوع کاملاً صحیح است با این تفاوت که رژیم کم کالری با وجود ورزش است که به کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام کمک می‌کند اما بدون ورزش نه تنها وزن کم نمی‌شود بلکه خطراتی برای بدن خواهد داشت.

دکتر محمدحسن ابوالحسنی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» در این رابطه گفت: «به دنبال گرفتن رژیم‌های سخت و کم کالری غیر اصولی، احتمال کاهش متابولیسم پایه یا همان سوخت و ساز زیاد است که این امر خود منجر به توقف کاهش وزن می‌شود. همچنین در این شرایط احتمال از دست رفتن عضله زیاد می‌شود و به جای چربی‌های اضافی، ماهیچه‌ها می‌سوزند زیرا اولویت سوخت با ماهیچه‌های بدن است و بعد چربی‌ها!»

این متخصص تغذیه تاکید کرد: «ورزش باعث افزایش حجم ماهیچه‌ها و توان بدن می‌شود. هنگامی که شما در حین پیروی از رژیم ورزش می‌کنید، مغز نمی‌تواند پیام سوزاندن ماهیچه‌ها را بدهد و به جای آن از چربی‌های بدن استفاده می‌کند که خود عامل سلامتی و رسیدن به اندامی متناسب است.»
دکتر ابوالحسنی نوشیدن آب کافی را نیز ضروری دانست و گفت: «از دیگر عناصری که مغز در هنگام رژیم کم کالری دستور مصرفش را می‌دهد، آب درون سلول‌های بدن است که زودتر از هر عنصر دیگری در حین پیروی از رژیم غذایی، میزان آن از سلول‌های بدن کم می‌شود. در زمان گرفتن رژیم می‌بایست میزان آب مصرفی‌تان را بیشتر کنید و بویژه در حین ورزش کردن آن را به هیچ وجه فراموش نکنید».

شاید برای شما مفید باشد  رژیم غذایی و تغذیه برای درمان یبوست کودکان، نوزادان و بزرگسالان


سایر مقالات