تفسیر آنالیز بدن با دستگاه In bodyچگونه انجام می‌شود؟

دستگاه اسکن بدن InBody، آنالیز کامل و مفصلی از ترکیب بدنتان را ارائه می‌دهد. در هنگام کار با این دستگاه، پزشک قدتان را اندازه می‌گیرد، سنتان را ثبت می‌کند و دستگاه هم مابقی مشخصه‌های دیگر را اندازه‌گیری می‌کند. دستگاه اسکنر InBody، نتایجی از جمله درصد چربی بدن، میزان کل آب بدن، توده بدون چربی و نواحی دارای چربی شکمی را ارائه می‌دهد.

از دستگاه اسکن InBody می‌توان برای کاهش وزن، کنترل و نظارت بر تغییراتی در وضعیت سلامتی بدن، بررسی نسبت عضله به چربی در بدن، استفاده کرد. این یک راه آسان برای پیگیری بهبودی‌هایی در وضعیت سلامتی بیمار در طی دوره‌ی انجام مداخلات درمانی. همچنین پزشکان ممکن است یک اسکن InBody را برای کمک به تعیین میزان پراکندگی عضله و چربی توصیه کنند که این امکان را فراهم می‌کند تا ارزیابی بهتری در مورد خطرات مربوطه صورت بگیرد.

دستگاه اسکن InBody، سریع‌ترین و به‌ روزترین راه برای نظارت بر وضعیت سلامتی‌تان است. این روشی سریع، دقیق و کارآمد است که شما را قادر می‌سازد که آنچه را که دارد در بدنتان رخ می‌دهد درک کنید. این آنالیز به شما امکان می‌دهد تا از اجزای تشکیل دهنده بدن خود باخبر شوید اینکه آیا شیوه زندگی که دارید، شما را به دستیابی به اهداف سلامتی‌تان نزدیک‌تر می‌کند یا خیر. نتایج کار این دستگاه به صورت یک آنالیز یک صفحه‌ای به شما ارائه می‌شود و دکتر ابوالحسنی، متخصص تغذیه، با شما راجع به آن صحبت خواهد کرد. سپس شما می‌توانید اهداف سلامتی قابل دستیابی در بلندمدتی را برای خود در نظر بگیرید و با استفاده از دستگاه اسکن InBody در نوبت‌های منظم، می‌توانید روند پیشرفتتان را کنترل کنید.

 

آنالیز بدن با دستگاه In body چیست؟


دستگاه آنالیز بدن inbody شامل فرایند تفکیک و تجزیه اعداد بر روی محور به مؤلفه‌هایی همچون چربی، ماهیچه و آب می‌باشد. این آنالیز را می‌توان در یک محیط بالینی دارای تجهیزات اشعه ایکس، در یک دفتر آموزش و تمرینات شخصی دارای دستگاه کالیپر، در محفظه‌های آبی یا هوایی از طریق جابجایی هوا یا آب یا با استفاده از دستگاه‌های اندازه‌گیری پیشرفته و با تکنولوژی بالا انجام داد. البته این آنالیز به هر روشی که انجام شود، هدف یکسانی دارد: یعنی برآورد دقیق مقدار چربی، ماهیچه و آب که جرم یک فرد را تشکیل می‌دهند و حتی محلی که این اجزا بر روی چارچوب فیزیکی‌شان قرار دارند.

 

آنالیز بدن با دستگاه In body

 

چرا آنالیز ترکیب بدن مهم است؟


آنالیز ترکیب بدن می‌تواند وزن، چربی بدن، توده عضلانی، شاخص توده بدنی (BMI) و میزان متابولیسم پایه‌ی بدنمان را به ما بگوید. یک سری شواهد وجود دارد که نشان می‌دهند حفظ ترکیب سالم بدن باعث افزایش طول عمر و کاهش خطر مشکلات مربوط به اضافه وزن مانند بیماری‌های قلبی، سرطان و دیابت می‌شود.

دانستن وزن و BMI، اگرچه نسبتاً مفید است، اما با آن‌ها نمی‌توان بین چربی، ماهیچه و آب بدن تمایزی ایجاد کرد و بنابراین می‌توانند میزان نادرستی را نمایش دهند. به طور مثال، یک بدنساز احتمالاً دارای میزان BMI است که او را در گروه چاق یا حتی چاقی بالینی طبقه‌بندی می‌کند، اما چون وزنی که دارد وزن ماهیچه‌ای است و نه چربی، با این‌ وجود دارای ترکیب بدنی سالمی است.

آنالیز ترکیب بدن فقط برای کاهش وزن نیست. اگر برای رسیدن به چیزی غیر از کاهش وزن تمرین می‌کنید یا می‌خواهید به توده عضلانی خاصی برسید، این اسکنر می‌تواند این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد و به شما کمک کند پیشرفت خود را به طور دقیق پیگیری کنید.

دستگاه اسکن InBody چگونه عمل می‌کند؟


شاید امروزه کاربردی‌ترین روش آنالیز ترکیب بدنی، استفاده از دستگاه آنالیز امپدانس بیوالکتریک تتراپلار (BIA)، مانند دستگاه اسکن InBody باشد. در این دستگاه‌ها از چهار نقطه تماس با بدن یا همان قطب‌ها استفاده می‌شود. دستگاه از طریق این نقاط جریان‌های الکتریکی کوچک، نامحسوس و غیرقابل تشخیص (توسط شما) را هدایت می‌کنند. با اندازه‌گیری میزان مقاومت در برابر آن جریان‌ها، مقیاس میزان آب، چربی و توده عضلانی موجود و همچنین محلی که این اجزا وجود دارند را تخمین می‌زند. برای استفاده از این دستگاه، کافیست کاربر بر روی پایه ترازو بایستد، روی یک جفت پد الکترودی دستی را در دست می‌گیرد و در حالی که ترازو جریان را کنترل می‌کند، چند دقیقه ثابت می‌مانند. این داده‌ها سپس با اندازه‌گیری قد، سن، جنس و وزن کلی ترکیب می‌شوند.

 

دستگاه اسکن InBody

 

بهترین زمان برای اسکن آنالیز بدن


 • اسکن را قبل از ورزش و با معده خالی انجام دهید. (اسکن‌ها را می‌توان در هر زمان انجام داد؛ اما برای به دست آوردن دقیق‌ترین نتایج، بهتر است در چنین شرایطی انجام شود. اگر اسکن در زمان دیگری از روز انجام شود، اسکن‌های بعدی هم باید در همان زمان مشابه انجام شود)
 • لباس راحت بپوشید، هرگونه وسایلی که دارای زیپ، گیره، بست یا دکمه فلزی یا کمربند و سوتین و لباس‌زیر با قسمت فلزی هستند، درآورید. لطفاً در صورت امکان هرگونه جواهرات را هم درآورید.
 • اسکن‌های بعدی را در شرایط مشابه (از لحاظ زمانی، لباس و غیره) انجام دهید.
 • قبل از آزمایش، کف دست و کف پاها را با پارچه مخصوص دستگاه (Inbody Tissue) تمیز کنید.

کارهایی که نباید انجام دهید

 • از انجام اسکن Inbody بعد از دوش گرفتن یا سونا رفتن خودداری کنید زیرا عرق و گرما باعث تغییراتی موقتی در رسانایی بدن می‌شود.
 • در حین انجام اسکن صحبت یا حرکت نکنید

انجام اسکن بدنی با دستگاه Inbody چقدر طول می‌کشد؟


فقط باید کمتر از یک دقیقه روی اسکنر بمانید. کل جلسه‌ی اسکن بدنی نباید بیشتر از 15 دقیقه طول بکشد.

این مدت زمان شامل زمان ثبت اطلاعات شما توسط پرستار نیز می‌باشد. بعد از پایان اسکن، یک نسخه چاپ شده از نتایج خود را دریافت خواهید کرد که می‌توانید بعدها دوباره آن را مرور کنید. اگر این اولین اسکن بدنی شما است، شاید بهتر باشد که از پزشکتان بخواهید که در مورد معنی هر قسمت توضیح دهد.

 

انجام اسکن بدنی با دستگاه Inbody

 

آیا جریان الکتریکی اسکنر مضر است؟


جریان الکتریکی که به داخل بدن ارسال می‌شود بسیار ضعیف است و کاملاً بی‌خطر محسوب می‌شود. اگرچه، این اسکن برای افرادی که ایمپلنت یا کاشت الکتریکی در بدن دارند توصیه نمی‌شود.

اسکنر InBody چه اطلاعاتی را به شما ارائه می‌دهد؟


دستگاه آنالیزگر ترکیب بدن InBody، اطلاعات مفصلی را گزارش می‌دهد که اندازه مؤلفه‌هایی در بدن همچون موارد زیر را نشان می‌دهد (اما تنها به این موارد محدود نمی‌شود):

اندازه‌گیری‌های افراد را در مواردی مانند موارد زیر محدود می‌کند:

 • میزان کل آب بدن
 • مقدار پروتئین – مواد معدنی
 • توده بدون چربی
 • توده نرم بدون چربی
 • آنالیز چربی موجود در ماهیچه‌ها
 • توده اسکلتی-عضلانی
 • توده چربی بدن
 • شاخص توده بدن (BMI)
 • درصد چربی بدن (PBF)
 • آنالیز توده‌ی بدون چربی سگمنتال (به صورت بخش بخش)
 • تجزیه و تحلیل آب بدن
 • آنالیز توده‌ی چربی سگمنتال
 • دور یا محیط سگمنتال- هر بخش بدن (Segmental circumference)
 • سطح چربی شکمی (VFL)
 • آب درون سلولی (ICW)
 • آب خارج سلولی (ECW)
 • آنالیز نسبت آب خارج سلولی (ECW) میزان متابولیسم پایه (BMR)
 • نسبت دور کمر و باسن (WHR)
 • محتوای مواد معدنی موجود در استخوان (BMC)
 • توده سلولی بدن (BCM) (BCM)
 • دور بازو (AC)
 • دور ماهیچه‌ی بازو (AMC)

 

اسکنر InBody

 

آنالیز ترکیب بدنی پایه

 • کل آب بدن (Total Body Water یا TBW): TBW تمام آب بدن است و تقریباً 60 درصد از وزن کل شما را تشکیل می‌دهد. در حالت ایده آل، TBW شما باید در محدوده نرمال یا بیشتر باشد. معمولاً افرادی که میزان توده عضلانی بالاتری دارند سطوح TBW بالاتری خواهند داشت.
 • پروتئین: پروتئین از نیتروژن تشکیل شده است و سطوح بالای نیتروژن در داخل سلول‌ها نشان دهنده سطح خوبی از توده عضلانی و وضعیت سلامتی است. کمبود پروتئین به این معنی است که کمبود توده عضلانی شاید نشان دهنده تغذیه نامناسب و سوءتغذیه باشد. پروتئین ارتباط مستقیمی با آب درون سلولی دارد؛ بنابراین، کمبود پروتئین نشان دهنده کمبود آب درون سلولی است که به‌ نوبه خود نشان دهنده تغذیه نامناسب است. به طور عادی، محتوای پروتئین بدن شما باید در محدوده ​​یا بیشتر از حد متوسط تعیین‌شده در زیر عدد باشد.
 • مواد معدنی: مواد معدنی از دو نوع مواد معدنی استخوانی و مواد معدنی غیر استخوانی تشکیل شده‌اند. ماده معدنی استخوانی، همان استخوان است و مواد معدنی غیر استخوانی در تمام قسمت‌های دیگر بدن یافت می‌شوند. توده معدنی ارتباط تنگاتنگی با توده نرم بدون چربی دارد. اگر توده بدون چربی بیشتری دارید، وزن استخوان‌ها بیشتر خواهد شد که این موضوع خود نیز مواد معدنی استخوانی را افزایش می‌دهد.
 • کل آب بدن: در واحد لیتر (L) نمایش داده می‌شود. 1 لیتر = 1 کیلوگرم
 • توده بافت نرم بدون چربی: حاصل جمع کل آب بدن، پروتئین و مواد معدنی غیر استخوانی (با کسر محتوای مواد معدنی غیراستخوانی از کل مواد معدنی).
 • توده بدون چربی: عبارت است از وزن بدن منهای توده چربی بدن (یعنی اینکه اگر چربی در بدن خود نداشته باشید، وزنتان چقدر خواهد بود)
 • وزن: شامل مجموع کل آب بدن، پروتئین، مواد معدنی و توده چربی بدن شما می‌شود.

آنالیز ترکیب بدنی پایه

 

آنالیز چربی عضلانی

وزن (کیلوگرم): تنها چیزی که ترازوهای معمولی نشان می‌دهند، وزن کلی شما است

SMM (توده عضلانی اسکلتی): این معیار به شما نشان می‌دهد که کل توده عضلانی اسکلتی در بدن شما چقدر است. بدن شامل ماهیچه‌های قلب، ماهیچه‌های شکمی و ماهیچه‌های اسکلتی است. اگرچه، ماهیچه‌های اسکلتی می‌توانند بیشتر از طریق ورزش و رژیم غذایی تغییر شکل دهند و به همین ترتیب می‌توانند جداگانه نمایش داده شوند. پس این عدد یک روش خوب پیگیری برای افرادی است که برای افزایش عضلاتشان ورزش می‌کنند.

توده چربی بدن (کیلوگرم): نشان می‌دهد که چربی بدنتان چند کیلوگرم است. اندازه‌گیری این معیار، یک روش خوب برای کاهش وزن است.

آنالیز محاسبه شده

شاخص توده بدنی (BMI): با استفاده از فرمولی محاسبه می‌شود که وزن شما را بر مربع قد شما تقسیم می‌کند و ترکیب کلی بدن شما را در نظر نمی‌گیرد. در صورت استفاده از فرمول BMI، فردی که دارای بدنی بسیار عضلانی باشد ممکن است دارای اضافه وزن محسوب شود که این می‌تواند گمراه کننده باشد. اگرچه BMI به عنوان یک معیار متداول کاربرد دارد، اما می‌بینیم که در برخی موارد می‌تواند نادرست باشد.

درصد چربی بدن (PBF): درصد چربی بدن شما بر اساس کل توده چربی بدن تقسیم بر کل توده بدن محاسبه می‌شود. این یک شاخص خوب برای فهمیدن میزان کم چربی بودن بدنتان است. این معیار برای افرادی که هدف آن‌ها کاهش وزن، رفتن به مسابقات تناسب اندام، بدن‌سازی و بهبود وضعیت کلی سلامت است، مفید خواهد بود.

آنالیز آب بدن

نسبت ECW: نسبت آب خارج سلولی (ECW) به ‌کل آب بدن، یک شاخص مهم در مورد میزان متعادل بودن آب بدن است. در یک فرد سالم، نسبت ECW باید در محدوده 0.36 – 0.39 باشد. اگر نسبت ECW از این محدوده بیشتر باشد، ممکن است اِدِم (تورم سلول) را نشان دهد و این می‌تواند نشان دهد که شما نیاز به ارزیابی دقیق توسط یک متخصص مربوطه دارید.

سابقه ترکیب بدنی

سابقه ترکیب بدنی: در اینجا اطلاعات کلیدی تا 8 اسکن قبلی را خواهید یافت. داده‌های اندازه‌گیری شده‌ی قبلی، یک شاخص مهم برای مشاهده و نظارت بر تغییراتی در ترکیب بدنی شما است. این سوابق در هنگام پیگیری وضعیت خود برای یک چالش تغییر بسیار مفید است.

نمره‌ی آنالیز InBody / کنترل وزن

نمره InBody بازتابی از ارزیابی کلی ترکیب بدنی شما است. هرچه توده عضلانی بدن بیشتر باشد، نمره‌ی آنالیز بالاتر خواهد بود و یک فرد شاید بتواند بیش از 100 امتیاز کسب کند. توجه داشته باشید که توده بسیار کم چرب (زیر محدوده سالم) باعث پایین شدن نمره شما می‌شود.

به طور متوسط ​​یک فرد متوسط که در وضعیتی متعادل است، بین 70 تا 79 امتیاز کسب می‌کند. نمره‌ی بالاتر برای فردی در نظر گرفته می‌شود که بسیار فعال و متناسب باشد و نمره‌ی پایین نشان دهنده کمبود ماهیچه است یا ممکن است بسیار کم وزن یا دارای اضافه وزن باشد.

 • وزن هدف: پیشنهاد می‌کند که وزن موردنظر شما باید چقدر باشد.
 • کنترل وزن: پیشنهاد می‌کند که چند کیلوگرم از وزنتان را افزایش یا کاهش دهید.
 • کنترل چربی: میزان افزایش یا کاهش چربی را برای وضعیت سلامتی مطلوب پیشنهاد می‌کند.
 • کنترل ماهیچه: پیشنهاد می‌کند که چه میزان ماهیچه را برای وضعیت سلامتی مطلوب افزایش دهید.

آنالیز توده‌ی بدون چربی به صورت بخش بخش (Segmental Lean Analysis)

این بخش توزیع ماهیچه‌ها را در سراسر بدن به ما نشان می‌دهد. در این آنالیز بدن به 5 معیار تقسیم می‌شود. بازوهای چپ و راست، بالاتنه و پاهای چپ و راست. عدم تعادل بین چپ و راست می‌تواند به ما نشان دهد که ماهیچه‌های بدن ما به طور ناهماهنگ و غیر یکسانی توزیع شده است که این ناهماهنگی می‌تواند به خاطر موارد متعددی مانند آسیب‌های قبلی یا فعلی، میزان چابکی و یا کارها یا حالت‌های ترجیحی باشد.

 • نوار بالایی: عددی که در انتهای نمودار میله‌ی بالایی وجود دارد، مقدار توده‌ی بافت نرم بدون چربی برحسب کیلوگرم است.
 • نوار پایینی: نوار پایینی توده‌ی بافت نرم کم‌چربی‌تان را به درصد به شما نشان می‌دهد. اگر این نمودار به 100 برسد به این معنی است که شما دارای مقدار توده کم چربی ایده آلی برای وزن خود هستید. طول نوار بالایی با وزن ایده آل شما تناسب دارد.

این معیارها همچنین می‌توانند به ما نشان دهند که کدام نواحی از بدن نیاز به کار بیشتری دارند تا رشد عضلانی متعادلی داشته باشند. در حالت ایده آل، در محدوده‌ی 6 درصد از اندام چپ یا راست خواهید بود که هر عددی در بالای 6 درصد نشان دهنده عدم تعادل عضلات است که شاید نیاز به ورزش کردن داشته باشید.

ارزیابی تعادل بدن

تعادل بدن: بر تعادل بین اندام فوقانی، اندام تحتانی و قسمت‌های بالا و پایین بدن تمرکز دارد. در صورت عدم تعادل، توصیه می‌کنیم در برنامه ورزشی خود تغییراتی ایجاد کنید تا توده عضلانی اندام‌های کوچک‌تر را افزایش دهید، همان‌طور که در نمودار آنالیز چربی سگمنتال نشان داده شده است.

آنالیز چربی هر بخش بدن (سگمنتال)

این آنالیز، مقایسه‌ای بین آنالیز چربی سگمنتال و توده چربی ایده آل در آن بخش خاص را به ما نشان می‌دهد. توده چربی ایده آل به صورت 100٪ یا کمتر نمایش داده می‌شود.

سطح چربی شکمی

این یک شاخص بر اساس میزان چربی اطراف اندام‌های داخلی شکم است. این شاخص از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا اگر چربی شکمی زیاد باشد، خطر افزایش فشارخون، ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی بیشتر می‌شود. در حالت ایده آل، توصیه می‌شود سطح چربی شکمی تا زیر 9 حفظ شود تا در محدوده سالم بمانید.

سایر داده‌ها

 • آب درون سلولی (ICW): ICW آب موجود در سلول‌ها است. توجه داشته باشید که چون ماهیچه‌ها متشکل از سلول هستند، پس توده عضلانی بالا برابر است با تعداد سلول‌های زیاد و این برابر است با ICW بالا.
 • آب خارج سلولی (ECW): ECW آب خارج از سلول‌ها است. توجه داشته باشید که اگر ICW زیاد باشد ECW هم معمولاً زیاد است.
 • سرعت متابولیک پایه (BMR:(BMR حداقل مقدار انرژی مورد نیاز (کالری) برای حفظ عملکردهای حیاتی بدن در حالت استراحت است. هرچه توده عضلانی شما بیشتر باشد BMR شما بیشتر خواهد بود.
 • نسبت دور کمر به دور باسن (WHR(WHR: شاخص خوبی برای نشان دادن توزیع چربی داخلی در بدن یک فرد در نظر گرفته می‌شود.
 • سطح چربی شکمی (VFL( VFL: یک شاخص برای نشان دادن میزان چربی اطراف اندام‌های داخلی شکم است. دستگاه آنالیز بدن InBody پیشنهاد می‌کند که بهتر است برای ماندن در محدوده متعادل، سطح چربی شکمی در زیر عدد 9 حفظ شود.
 • محتوای مواد معدنی استخوانی (BMC) BMC: در پزشکی بالینی به عنوان شاخص غیر مستقیم پوکی استخوان استفاده می‌شود. محتوای بالای مواد معدنی به طور کلی نشان دهنده تراکم استخوان بیشتر است.
 • توده سلولی بدن (BCM): BCM مجموع سلول‌های حاوی آب و پروتئین داخل سلولی موجود در اندام‌ها است. نقش اصلی این شاخص، کمک به ارزیابی وضعیت تغذیه‌ای شما است.
 • دور بازو (AC): AC اندازه‌ی دور بازوی چپ است.
 • دور عضله بازو (AMC): AMC اندازه‌ی دور بازو منهای چربی است. چربی زیاد در این ناحیه ممکن است نشان دهنده عدم تعادل در هورمون‌ها باشد.

 

آب درون سلولیبه این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

سایر مقالات